Zahrajte si s týmem na NEJVĚTŠÍM turnaji ve Švédsku

Jaroslav Berka, trenér a hráč Sparty Praha by rád odvezl na turnaj více týmů, než loni…

Ahoj Jardo, Sparta plánuje opětovnou účast na turnaji, jaké kategorie se chystáte vypravit?

Osobně sám za sebe bych byl rád, pokud bychom vypravili dorostence, st. žáky a ml.žáky. Ideální by bylo, kdybychom v nějaké z těchto kategorií vyslali i více, než jeden tým.

Na co by si zájemce o účast na turnaji lákal ty osobně?

Ve Švédsku panuje ke sportu a podobným aktivitám zcela jiný přístup. Navíc zápasy tam mají vždy obrovský náboj, který se opravdu nedá s  žádným turnajem v ČR srovnat. Myslím, že se pro každého hráče jedná o zcela jedinečnou zkušenost, která ho pak provází dlouhou dobu.

Na chvilku pojďmě k zápasu Elitserien, jak se Ti líbil souboj Pixba a Warbergu?

Souboj Pixba s Warbergem byl podle mého názoru klasický švédský zápas. Pokud někdo čekal šílené tempo a hru nahoru dolů, měl by jet spíše na finskou nejvyšší soutěž. Co ale bylo úžasné, jak všichni hráči měli vždy balón a celou hru pod kontrolou. Taktická vyspělost a zmáknutí všech detailů, to mohli pozorní diváci ocenit.

V čem vidíš největší rozdíly mezi švédskou Superligou a českou Fortuna Extraligou?

Jak už jsem naznačil, co se týče hry samotné, není rozdíl mezi českou Extraligou a švédskou Superligou tak markantní. V čem je ale opravdu velký rozdíl, je komplexnost všech hráčů, jejich síla, kontrola balónu, čtení hry, disciplína apod. Tito hráči prakticky neudělají závažnější chybu, ať už individuální nebo týmovou. A tyhle detaily když se sečtou, vznikne nám velký rozdíl.

Jak se tyto rozdlíly dají podle Tebe smazávat?

Nejspíše to bude o přístupu. Pokud bych měl zmínit jednu věc, v čem je jejich mládež napřed, je to přístup ke všemu, co dělají. Samotné hráčské prvky se dají trénovat všude a myslím si, že některé české týmy už dokazují, že tu mládež zkrátka dělat neumí. Přístup jednotlivců se však naučit moc nedá. A pokud ano, je to dlouhodobý proces. Takže smazávat rozdíly se nám podaří tehdy, až budou v ČR nejen kvalitní trenéři, ale až budou chtít také samotní hráči.

Zarezervujte si nezávazně místo na zájezd do Švédska